Prof Dr Yusuf Ziya ATEŞÇi
Üroloji Uzmanı
Cep: 0 542 4454960

MESANE KANSERLERİNDE BARSAKTAN YENİ MESANE YAPIMI
   Yüksek riskli veya derine nüfuz eden mesane kanserlerinde ,tümörün uzak dağılımı olmadıkça tedavinin omurgasını idrar torbasının alınması oluşturur. bu sayede tümörden tamemen kurtulma şansı doğar veya en kötü ihtimalle yaşamı uzatır. Bunun yanında tümöre bağlı kanamalar ve böbrekten gelen idrar yollarının tümör tafından tıkanması riskinide ortadan kaldırır.
   İdarar kesesinin alınması zorunlu bir operasyon olmasına rağmen , bir çok hasta idrar yollarının karına bağlanması ve torba taşımak (hastaların deyimi ile göbekten işeme) ihtimalinden dolayı operasyondan kaçınmaktadır.
   Aslında mesane kanserli hastalarda işeme borusuna veya prostata tümör yayılmadığı sürece barsaktan yeni mesane yapmak ve hastayı normal yerinden yani penisinden işetmek mümkündür. Bu amaçla ince barsaktan 45-60cm lik bölüm damarları ile birlikte ayrılarak yeni mesane oluşturulur. Ve bu mesaneye böbrekten gelen kanallar ve işeme kanalı bağlanarak hastanın tamamen normal bir şekilde normal yoldan idrar yapması sağlanır.
   Barsaktan yeni mesane yapmak , göbeğe bağlanan şekline göre 2 saat daha uzun süren bir ameliyattır ve kanalların bağlanması süreci titiz ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Dolayısı ile de ameliyat sonrası bakım ve takip sürecide diğerine göre daha komplikedir.
   En önemli artısı hastanın dış görünmünde ve günlük yaşamında tamamen normal hissi yaratmasıdır. Özellikle iki saat ekstra operasyonun sorun yaratmayacağı ve işeme kanalına tümörün yayılmadığı hastalarda mutlaka barsaktan yeni mesane yapılması seçeneğini değerlendirmek gerekldir.
  
4515 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret392795
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959