Prof Dr Yusuf Ziya ATEŞÇi
Üroloji Uzmanı
Cep: 0 542 4454960

Green light lazer, plazmakinetik ve TURP ameliyatları arasındaki farklar nelerdir?

Prostat ameliyatları , prostatın içinden geçen idrar kanalının ( iyi huylu prostat dokusunun büyümesine bağlı olarak nedeniyle)  açmak için yapılır.

   Ameliyatlar ise bu büyüyen et parçasının lazer enerjisi, plazma enerjisi, veya elektrik enerjisi ile yakılması , buharlaştırılması ve kesilmesi esasına dayanır. Sonuçta enerji kaynağı ne olursa olsun büyüyen dokunun yakılması buharlaştırılması ve kesilmesi hep aynı sonucu doğurur. Bu da prostat da bir yara oluşturmasıdır. Yani bu yara ne ile oluşursa oluşsun iyileme hızı ve süreci tamamen vucudun yara iyileştirmesi bağlı standart bir işlemdir.    
   Sonu
çta ameliyattan sonraki iyileşme süreci tüm yöntemler için aynıdır. Sabah ameliyat akşam sex demek doğru bir söylem değildir. Bu ameliyatlar arasındaki farklar, esas olarak operasyon sırasındaki riskler açısından farklıdır. Örneğin lazer ameliyatlarında operasyon sırasında kanama riski ve su emilimi dolayısı ile kalb yetmezliği riski en düşüktür. Ama tekrar operasyon riski en yüksektir. Bu nedenle kan sulandırıcı kullanan veya ciddi kalb yetmezliği olan hastalarda lazer prostat ameliyatları daha başarılıdır.

   Plazma kinetik prostat ameliyatı ise TURP a göre daha az, lazere göre biraz daha fazla kanama riski olan bir yöntemdir. En büyük avantajlarından biri operasyonda kullanılan sıvı lazer ameliyatlarındaki gibi izotonik olmasıdır. Bu da kalb yetmezliği ne yol açma riskini azaltmakta. Yine önemli bir avantajı nüks operasyon oranı lazere göre düşük ve doku temizlemem oranı TURP gibidir.

   TURP ameliyatı yıllarca prostat büyümesinde altın standart operasyon olarak kaldı. Yukarda diğer yöntemler de anlatılan kanama riskinin biraz fazla olması ve uzun süren operasyonlarda , kullanılan sıvının aşırı emilmesine bağlı, su zehirlenmesi ve kalb yetmezliği riski en büyük handikapıdır. Ayrıca kanama sırasında , operasyon kontrolunün  kaybedilip kapsül yaralanması ve sonucunda ereksiyon sinirinin zarar görme riski biraz daha yüksekdir.

Sonuç olarak her hastaya ideal uyan tek bir prostat ameliyatı sözkonusu değildir. Hastanın genel sağlık durumu, prostatının büyüklüğü, değerlendirilerek karar verilmelidir.

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret389045
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732