Prof Dr Yusuf Ziya ATEŞÇi
Üroloji Uzmanı
Cep: 0 542 4454960

Prostat hastalıklarında Botox uygulaması

Prostat büyümesine bağlı idrar yapma şikayetlerinde bazı ilaçları devamlı kullanmak veya prostat ameliyatı olmak gerekebilmektedir.

Devamlı ilaç kullanmak zorunluluğu ve bu ilaçların çeşitli yan etkilerinin olması ve bu ilaçların bazı durumlarda  yeterince etkili olamaması bu konuda arayışlara neden olmaktadır

Kaslarda gevşeme yaparak etkili olan botilinum toksini (en çok bilinen adı BOTOX) ürolojide mesane kasının bozukluğu ile giden hastalıklarda başarılı sonuç vermesi üzerine prostat dokusuna enjeksiyonu da denenmeye başlandı. Prostat dokusu içerisinde de kas dokusu bulunması nedeniyle uygulanmaya başlanan prostat Botox enjeksiyonu ile hastaları devamlı ilaç kullanımından kurtarmak ve hatta prostat ameliyatına gidişi engellemek amaçlandı.

Başlangıçta yapılan kısıtlı çalışmalarda prostata Botox enjeksiyonu ile başarılı sonuçlar elde edildiği ve hasta şikayetlerinde azalma ve yakınmalarda düzelme olduğu rapor edilse de son yapılan daha kapsamlı ve plasebo kontrollü çalışmalarda ilk sonuçların aksine prostata Botox enjeksiyonunun Plasebo ya üstün olmadığı saptandı.

Sonuç olarak şu anki çalışmaların ışığında prostat büyümesi nedeniyle oluşan idrar şikayetlerinde prostata  botox enjeksiyonu henüz standart tedavi konumunda değildir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret389046
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732